Stévie - medový list
Určitě jste už také narazili na stévii. Můžete ji pěstovat, koupit nasušenou nebo v koncentrátu či extraktu. Pokud se rozhodnete, že budete vyrábět extrakt na slazení doma, tady je návod.
Má-li někdo doma rostlinku stévii v květináči, může si vyzkoušet vyrobit extrakt ze stévie sám, postup je jednoduchý.
Budete potřebovat
nádobu ze skla nebo smaltu, ve které se vaří voda a louhuje stévie
půl litru vody
1/2 šálku (125 ml) sušených lístků stévie
sítko, tenkou látku
Vodu přivedeme k varu. Odstavíme ji z plotny. Přisypeme sušenou stévii, zamícháme. Nádobu přiklopíme a necháme stévii louhovat přes noc. Vylouhovanou stévii zcedíme, pak ještě jednou přecedíme přes tenkou látku, tak aby v extraktu nezůstaly usazeniny ze zbytků stévie. Extrakt uchováváme v lednici.
Extrakt nemá tak trpkou chuť, jako když se stévie vaří. Má tmavě zelenou barvu. Není příliš koncentrovaný, používáme 1 až 2 polévkové lžíce extraktu na oslazení šálku čaje. Množství se může lišit, záleží na obsahu steviosidů v rostlině.
Chcete-li si vyrobit silnější extrakt, návod je tady.
Používáme stejné množství surovin. Vodu přivedeme k varu. Odstavíme ji z plotny. Přisypeme sušenou stévii, zamícháme. Směs necháme několik minut odstát. Slijeme tekutinu bez usazenin na dně, dáme ji zpět na plotnu a při velmi nízké teplotě ji vaříme bez pokličky. Necháme tekutinu, aby se vyvařila na polovinu množství. Extrakt uchováme v lednici. Výsledný extrakt je silnější oproti předcházejícímu, ale může mít trpčí příchuť.
Stévie extrakt, dávkování stévie a další informace o stévii jsou tady.
Sladké léto.
Iwka